Jak powstał pomysł szkoleń

Każdy wie co dzieje się podczas jakiegoś zdarzenia. Tłum ludzi (jeśli jest w pobliżu) i wzrok skierowany na poszkodowanego. Ale czy tak musi być? Przecież każdy z nas może być „bohaterem”, strach i brak umiejętności nie musi nam tego ograniczać.

Sam pomysł kursu pierwszej pomocy przyszedł do głowy już dość dawno, kiedy chcieliśmy z partnerką przejść takie szkolenie. Przecież nabywanych umiejętności nigdy za wiele, a jeśli kiedyś mogło by to uratować czyjeś życie to tym bardziej byliśmy chętni.

Rozpoczęły się poszukiwania, naturalnie od jednostek które zajmują się tym profesjonalnie. Pierwszy telefon Straż Pożarna, odpowiedź- nie organizują takich szkoleń w naszym mieście, proszę próbować gdzie indziej. Dzwoniliśmy dalej, i dalej aż trafiliśmy do jednostki ratownictwa wodnego. Kursy są, jednak trzeba płacić i dojechać. No ok, ale mając totalny brak doświadczenia z rozmowy wywnioskowałem że kurs kosztuje ponad 700 PLN i trwa kilka dni. Pierwsza reakcja- szok. Aby muc udzielić pierwszej pomocy w kryzysowej sytuacji najpierw obywatela musi być stać na kupno szkolenia. A przecież Życie nie ma ceny. No i nie każdy może sobie pozwolić aby wydać lekką ręką kilkaset złotych. Potem okazało się że to kurs kwalifikowany, który jest rozszerzony, ale jako nowicjuszowi wszystko mi się pomieszało.

A może Internet..

Następnym miejscem był Internet. Ofert jest dużo, niemal w każdej części Kraju. I znowu, dojazdy, koszty. A co z tymi którzy mają rodziny, pracują niemal cały tydzień a chcieli by zdobyć doświadczenie w pierwszej pomocy? Po za tym kto z Waszych znajomych sam z siebie szukał takiej formy zdobycia nowych umiejętności? Inna sprawa gdy pojawi się taka okazja i wstęp będzie bezpłatny.. Nawet z ciekawości można pójść, a zdobyta wiedza będzie gratis 🙂

Tak właśnie powstał pomysł, że z części zbieranych funduszy przez Fundację będziemy przeznaczać na szkolenia mieszkańców z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przewidujemy dwie możliwości szkoleń:

Kurs Darmowy

Program skierowany na razie głównie dla mieszkańców miast w których można spotkać wolontariuszy współpracujących z naszą Fundacją. Jeśli widziałeś wolontariusza APETO lub dostałeś ulotkę Fundacji APETO to spodziewaj się ogłoszenia zapisów na szkolenia z Pierwszej pomocy

Nie wiesz czy w Twoim mieście działa już Fundacja APETO? Nic nie szkodzi 🙂 Obserwuj naszą stronę, będziemy aktualizować miasta w których organizowane będą szkolenia z pierwszej pomocy.

Zakres kursów darmowych jest niemal taki sam jak płatnych, ale na końcu nie dostaje się certyfikatu poświadczającego przejście kursu pierwszej pomocy. Ale czy certyfikat jest Ci potrzeby do uratownia komuś zycia?

Zgłoszenia proszę kierować na email; kontakt@apeto.pl z dopiskiem „darmowy kurs pierwszej pomocy”

Kurs z certyfikatem

Jest to program skierowany dla mieszkańców którzy chcą przejść kurs pierwszej pomocy i jednocześnie pomóc innym. W jaki sposób pomożesz innym opłacając kurs? Większa część z zebranych środków będzie przeznaczona na opłacenie szkolenia z certyfikatem dla Ciebie, a pozostałe 20% dołożymy do puli którą przeznaczymy na opłacenie szkoleń dla mieszkańców którzy chcą przejść darmowe szkolenie. W ten sposób część kwoty pomoże nam sfinansować szkolenia dla innych w gorszej sytuacji materialnej.

Cena uzależniona będzie od ilości osób chętnych do przejścia kursu pierwszej pomocy i wahać się może między 60zł a 100zł. Będziemy starali się dobierać grupy tak aby cena była jak najniższa, ale wpłatę robisz dobrowolnie, i może być wyższa niż cena kursu. Wszystkie wpłaty i nadpłaty zostaną przeznaczone na organizację kursów pierwszej pomocy.

Szkolenia przeprowadza ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem.

Zgłoszenia proszę kierować na email; kontakt@apeto.pl z dopiskiem „certyfikowany kurs pierwszej pomocy”

Źródło: Lasy Państwowe